![Ordinul Ministerului educaţiei](http://vox.publika.md/wp-content/uploads/2014/08/Ordinul-Ministerului-educaţiei.jpg)
Apropo, o rugăminte către cei care vor zice că din nou critic PLDM-ul: Copilul DVS înainte de somn zice Tatăl Nostru sau altă rugăciune? Dacă da, atunci nu încercaţi să-i dezamăgiţi la capitolul dat, nu-i lipsiţi de o RUGĂCIUNE, de o SPERANŢĂ, de lucruri frumoase pe care ni le aduce CREDINŢA. Biblia nu ne învaţă de rău, nu promovează violenţa, ba din contra ne învaţă copiii să fie mai toleranţi şi mai iubitori faţă de semeni. Vă îndemn să le lămuriţi copiilor că Ziua de Paşti şi Crăciunul este o modă în familia voastră, iată tocmai din aceste considerente şi înterziceţi prin intermediul reprezentantului vostru în Guvern, orice acţiune cu conotaţie religioasă...
Am fost educat într-o familie cu tradiţii creştine. Exact aşa îmi educ şi copiii. La şcoală, ziua i se începe cu o rugăciune şi asta o consider normal. Dacă de la Minister le vine o recomandare de a exclude ritualuri religioase în data de 1 septembrie, am buna nădejde că ei vor merge şi mai departe - de a limita orice tip de rugăciune religioasă în instituţiile de învăţământ. Personal nu am idee cum să-i explic mezinei, că ea nu va mai spune rugăciunea de dimineaţă împreună cu colegii. Să-i zic că avem un ministru care idee nu are de educaţie şi de copii? Vai şi amar de capul nostru cu un aşa ministru.
P.S. Doamna Ministru, deşi nu am nici un drept de a fi un sfătuitor pentru DVS, totuşi am să încerc - DEVENIŢI CÂT MAI CURÂND POSIBIL PĂRINTE şi atunci cu siguranţă veţi cunoaşte toate subtilităţile educaţiei copiilor... Dar aceasta se face doar cu CREDINŢĂ şi RUGĂCIUNE la Dumnezeu.