16 noiembrie 2012, 11:19

Federația Națională ”Voievod” a cîștigat trei medalii de aur la Campionatul Mondial de arte marţiale din Germania

Federația Națională ”Voievod” a reprezentat Republica Moldova la Campionatul Mondial de arte marţiale în orașul german Herdorf.

Sportivii au cîștigat pentru țara lor 3 medalii de aur, 1 de argint și 1 medalie de bronz și locul al doilea în clasamentul pe echipe.

“Toate tarile, inclusiv Moldova, au fost reprezentate de sportivi din trei categorii de vîrstă: cadeți, juniori și seniori. În clasamentul general a cîștigat gazda campionatului – Germania”, a spus președintele federației, Nicolae Pascaru.

Moldova a fost reprezentată de sportivii Oleg Sclifos, Stefan Larenko, Victor Pîrău și Igor Boșcanean.
La campionat au participat peste 400 de sportivi din 20 de țări.

Sportivii din federația ”Voievod” au început pregătirile pentru următorul turneu internațional care va avea loc în Polonia la 15-17 decembrie.sursa:noi.md